Osuszanie budynków mieszkalnych

Budynki mieszkalne, szczególnie te budowane przed rokiem tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym, są niezwykle narażone na wilgoć kapilarną i zawilgocenie ścian - głównie parter i piwnice.

Czym jest wilgoć kapilarna? Jest to zawilgocenie ścian piwnic i murów budynku do wysokości około 1-1,5 metra nad poziom gruntu. Konsekwencją owego zawilgocenia może być powstawanie zagrzybienia a także niszczenia i degradacji ścian. W dłuższej perspektywie, może to grozić nieodwracalnym zmianom w konstrukcji budynku. Sama woda jest podciągana z wód gruntowych, zatem dostaje się w ściany w stosunkowo naturalny sposób. Którędy? mianowicie poprzez brak izolacji pomiędzy fundamentami i ścianami, bądź poprzez uszkodzoną izolację poziomą bądź pionową. Stąd też zagrożone są najbardziej budynki "wiekowe", w których to owa izolacja mogła zostać uszkodzona ze względu na upływający czas, bądź w czasie budowy budynku mieszkalnego, izolacji między fundamentami a murami jeszcze nie stosowano.

Istnieje kilka sposobów na usuwanie wilgoci kapilarnej. jednym z nich jest tak zwane podcinanie murów, czyli w pełni inwazyjne usuwanie wilgoci ze ścian jak i odnawianie samej konstrukcji - rozwiązanie stosunkowo kosztowne i grożące niepowodzeniem. Innym rozwiązaniem jest iniekcja, czyli wstrzykiwanie w odpowiednich miejscach specjalnych środków chemicznych, które mają za zadanie zatrzymanie postępującej wilgoci kapilarnej, następnie przeprowadza się usunięcie ewentualnej zagrzybionej powierzchni i na końcu osuszanie za pomocą osuszaczy przemysłowych.

Jest jednakże dużo lepsze, skuteczniejsze, ekonomiczniej i mniej inwazyjne rozwiązanie. Można tutaj zastosować elektroosmozę. Jest to zjawisko osmozy zachodzące pod wpływem przyłożonej różnicy potencjału elektrycznego. Mówiąc prościej, za pomocą specjalnego urządzenia, odwraca się proces podciągania wody i jej kapilacji, dzięki czemu woda jest wypychana z murów, i poprzez owy proces osuszania, w nieinwazyjny i naturalny sposób mury stają się suche. Po przeprowadzeniu ich osuszenia, pozbywamy się ewentualnego zagrzybienia na ścianach oraz naprawiamy izolację pionową i poziomą, bądź w inny sposób zabezpieczamy i izolujemy linię łączącą fundamenty z murami.

« Wróć do Strony Głównej

Kontakt

Nasze dane

Zakład Osuszania i Zabezpieczenia Przeciwwilgociowego Elektroosmoza III Beata Mielnicka

ul. gen. M. Langiewicza 13/1 35-021 Rzeszów
woj. podkarpackie

507 067 908
510 089 967

adres mailowy

Facebook

NIP 813-287-30-48